Aktuální pylové zpravodajství


11. 5. 2020 - 17. 5. 2020


      

Dominantní alergeny: trávy, dub, buk, ořešák, jírovec, borovice, moruše, řepka

Pylová předpověď na další období:

V tomto týdnu očekáváme pokračování hlavní pylové sezony dubu a buku, ve městech bude hojný pyl platanu. Sezona břízy již doznívá, podobně bude doznívat sezona jasanu a vrby. Při slunečném počasí se může výrazně zvýšit vzdušná koncentrace pylu smrku a borovice, tyto alergeny ale většinou alergické problémy nevyvolávají. V ovzduší budou přítomna také pylová zrna ořešáku, moruše, řepky a ovocných stromů. Pylová zrna některých druhů trav jsou již připravena k uvolnění do ovzduší. Začátek sezony květu trav očekáváme v závislosti na vývoji počasí v průběhu první dekády května. V deštivém počasí se koncentrace alergenů v ovzduší přechodně sníží.

Pylová předpověď na další období:


Pro další dny s výhledem chladnějšího proměnlivého počasí s dešťovými srážkami očekáváme i nadále výrazné kolísání koncentrace pylových alergenů v ovzduší. Ve slunečných dnech bude pylu více, v chladném a deštivém počasí se koncentrace pylových alergenů v ovzduší výrazně sníží. Hlavním alergenem pro následující týdny bude jednoznačně pyl trav a obilovin. Vedle pylu trav se bude objevovat pyl jitrocele, šťovíku, na alergických potížích se bude rovněž podílet pyl dubu, ořešáku, jírovce a rozkvétajícího černého bezu. V blízkosti kvetoucích polí řepky olejky může u osob s dráždivými dýchacími cestami vyvolávat potíže především vůně květů, protože pyl řepky velmi špatně létá a alergizuje jen minimálně. Dlouhodobě bude narůstat koncentrace spor vzdušných plísní. Sezona dubu a buku bude v nižších polohách postupně doznívat, ve středních polohách předpokládáme ještě plnou sezonu tohoto poměrně významného alergenu. Chmýří uvolňované z topolů je pro alergické osoby neškodné, jedná se o semena, nikoliv o pyl. Stejně tak téměř nealergizuje pyl jehličnanů, který vytváří žlutavé povlaky na kalužích a hladkých površích.

 

Vážení pacienti,

 

naše ordinace ve Slavkově u Brna a v Bučovicích  funguje v běžných ordinačních hodinách. 

Stále platí, že do ordinace můžete vstoupit jen tehdy, pokud Vám, ani nikomu z Vašeho okolí nebyla nařízena karanténa, nemáte a neměl/a jste Vy, ani nikdo z blízkého okolí 14 dní před vyšetřením typické příznaky svědčící pro virovou infekci. Chráníte tím nás i naše pacienty.

Stále přijímáme nové pacienty.

Objednávejte se prosím na konkrétní termín na telefonních číslech  544 220 813 nebo 511 119 571.

Krásné dny . Za kolektiv  dr. Červinková :)